خانه » بلاگ » سولفونیک اسید چیست؟

سولفونیک اسید چیست؟

سولفونیک اسید

به انگلیسی:Sulfonic acid

اسید سولفونیک معروف به LABSA، ترکیبی شیمیایی با فرمول کلی RS(=O)2–OH است. اسید سولفونیک یک سورفاکتانت آنیونی است که بیشتر در فرمولاسیون شوینده های خانگی مانند مایع ظرف‌شویی و پودرهای لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد.
اسید سولفونیک (C6H7NO3S) در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی تولید می شود و در حالت مایع قهوه ای رنگ است. اسید سولفونیک ماده ای غیر فرار ، جاذب رطوبت و محلول در آب با بوی نامطبوع است که به عنوان امولسیون کننده و ماده افزودنی استفاده می شود.

جهت استفاده از این ماده شیمیایی باید نکات مربوط به مواد شیمیایی رعایت شود و در خرید و فروش این مواد به نکات و استاندار های لازم چهت فروش مواد شیمیایی دقت گردد.

ویژگی های اسید سولفونیک

اسید سولفونیک جزء ترکیبات ارگانوسولفور طبقه می شود در واقع می توان گفت که همان اسید سولفوریک است که یکی از گروه های هیدروکسیل آن با یک گروه آلی جایگزین شده است. نمک ها و استرهای اسید سولفونیک، سولفونات نامیده می شوند و کاربردهای گسترده ای در صنایع دارند.
اسید سولفونیک یک اسید قوی است، این ماده حدود یک میلیون بار قویتر از اسید کربوکسیلیک است و به دلیل قطبیت بیشتر به شکل جامد بلوری یا مایع ویسکوز با دمای جوش بالا وجود دارد. این ماده در حالت جامد بی رنگ و غیر اکسید کننده است که این ویژگی ها باعث می شود به عنوان کاتالیزور در واکنش های آلی مورد استفاده قرار بگیرد.
قطبیت و اسیدیته بالا باعث می شود که اسید سولفونیک در آب محلول باشد . این ماده در آب با زنجیره کوتاه یا بلند حل می شود که انواع زنجیره بلند آن خواص شبه دترجنتی دارد.

اطلاعات ایمنی اسید سولفونیک

اسید سولفونیک یکی از اسیدهای آلی نسبتاً خطرناک است. نقطه اشتعال برای این اسید، بیشتر از 113 درجه سانتی گراد معین شده است؛ این اسید در صورت احتراق، گازهای سمی مونوکسید کربن و دی اکسید کربن، گازهای سولفوردار و اکسیدهای نیتروژن را تولید می کند که به شدت برای محیط زیست و انسان ها خطرناک می باشند. اگر بخارات اسید سولفونیک به صورت تصادفی استنشاق شوند، موجب تحریک و سوزش سیستم تنفسی و ریه ها شده و اگر با پوست دست یا چشم تماس پیدا کند، باعث سوزش می شود.

کارگرانی که با اسید سولفونیک کار می کنند باید هنگام کار از دستکش، عینک، ماسک و لباس مخصوص کار با اسیدها استفاده کنند. این افراد باید از تمام نکات ایمنی کار با مواد شیمیایی به خوبی آگاهی داشته باشند.

اگر به صورت تصادفی، اسید سولفونیک با پوست دست یا چشم ها تماس پیدا کرد باید فوراً محل تماس را با آب فراوان و صابون شستشو دهید. اگر التهاب یا اثرات حادی در فرد مصدوم مشاهده شد باید در اولین فرصت او را به یک مرکز درمانی انتقال دهید. بسته بندی های حاوی اسید سولفونیک باید در انبار خشک و خنک و به دور از منابع تولید گرما و حرارت یا جرقه نگهداری شوند. پس از هر بار استفاده از اسیدهای داخل بشکه، توصیه می شود درب بشکه را به دقت و محکم ببندید تا بخارات آن وارد هوا نشوند.

اگر مقداری اسید سولفونیک در محیط انبار ریخت باید فوراً پسماند آن را جمع آوری کرد و به محل دفع پسماند شیمیایی انتقال داد. بهترین راه برای این کار، سوزاندن بقایای این اسید در کوره ها است.

اسید سولفونیک در بشکه های 230 کیلوگرمی بسته می شود و در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازار موجود است. مقادیر 20 لیتر و 5/2 لیتری از این اسید آلی برای مصرف در آزمایشگاه های علمی و تحقیقاتی به کار می رود. برای سفارش این اسید و سایر اسیدها و حلال های آلی می توانید با این شرکت تماس بگیرید.

2 دیدگاه دربارهٔ «سولفونیک اسید چیست؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *